Jak vybrat zemní vruty
JAK VYBRAT ZEMNÍ VRUTY
Zemní vruty jsou revolucí, která umí nahradit namáhavé a zdlouhavé betonování. Jednoduše a rychle dokážete vytvořit takové základy, které odolají tlaku, tahu a velmi spolehlivě drží. Dnes se spolu podíváme na to, jaké jsou jejich specifikace a povíme si základní fakta k jejich montáži.
Užití pro zemní vruty je velmi široké. Vruty můžete použít pro stavbu plotu, pergoly, přístřešků, hřiště pro děti, zahradního domku, sušáku na prádlo, slunečníku, až po poštovní schránku kupříkladu. Velikost vrutu je přizpůsobena statickým potřebám dané stavby. Pro naše zákazníky realizujeme zdarma cenové nabídky a kalkulace. Rádi Vám s výběrem pomůžeme a zajistíme dodání přímo na stavbu. Stačí nás kontaktovat na usti@pematex.cz nebo +420 724 232 021
Díky instalaci bez nutnosti vykopávání si ušetříte práci i námahu, navíc vše zvládnete svépomocí. Kuželovitý tvar vrutu se snadněji instaluje do země. Vrut zhutní a stlačí zeminu v okolí. Tím vznikne pevný základ, který je skoro okamžitě připraven k zatížení.
Kdy je zemní vrut ta správná volba?
Pro instalaci není překážkou déšť, nebo zima. Vzhledem k aplikaci v zemi nepůsobí rušivě v prostoru pozemku. Velikou výhodou zemních vrutů je jejich opakovatelné použití. Kdykoli můžete vrut vyšroubovat a instalovat na jiné místo, aniž byste museli zasypávat díru a vykopávat novou. Pokud se spletete v měření, vůbec nic se neděje, můžete okamžitě vrut přemístit.
Vruty jsou z oceli s vrchní vrstvou žárového zinku. Tato úprava chrání před korozí a zároveň se nemusíte bát kontaminace půdy. Další výhodou této úpravy je fakt, že vrut nevede vodu a vlhkost do dřevěných trámů. Zároveň vruty nepotřebují žádnou zvláštní údržbu, jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům. Vzhledem k tomu, že se dají použít vícekrát, šetří životní prostředí.
Na co si dát velký pozor? Na půdu do které vrut chcete použít!!!
Ačkoli se vrut hodí do většiny druhů půd, jsou druhy se kterým si neporadí bažiny a půdy s vysokou hladinou půdní vody. V těchto půdách ale nedrží prakticky nic.
Pokud máte doma měkkou zeminu, využijte prodloužení zemního vrutu. Díky této násadě se dostanete hlouběji do půdy a zajistíte si tím větší stabilitu základu. Pokud máte naopak tvrdší půdu, zkuste si před instalací v místě půdu den dopředu zvlhčit. Dále si můžete vypomoci zatloukacím kolíkem, který zatlučete do místa, kde chcete umístit vrut, díky kolíku vyhloubíte místo pro vrut v půdě a bude se vám snadněji instalovat.
Na opravdu těžkou půdu, asfalt a skálu využijte těžké techniky.
Nezapomeňte si před instalací vrutu zjistit, kde vám vedou kabely, trubky a jiné podzemní sítě.
Zemní vruty s kruhovou objímkou
Základní tvar vrutu. Stěna vrutu je hladká nebo drážkovaná, opatřen je šroubem nebo šroubky k fixaci konstrukce. Při stavbě plotu o výšce cca 150 cm, si vystačíte s vrutem dlouhým 50cm, ale jen za předpokladu, že na pletivo nebude umístěna stínící tkanina. Ta totiž výrazně zvyšuje nároky na stabilitu sloupků a je potřeba pevnějšího zapuštění sloupků. Pro různé průměry tyčí existují redukce vrutu.
Zemní vruty s hlavou ve tvaru stavební patky
Tyto hlavy mají tvar L nebo U, slouží k fixaci dřevěných hranolů ve svislé pozici (jako např. dětské domečky). U těchto tvarů se do patky postaví hranol, a ještě se zabezpečí vruty. U vrutů s hlavou ve tvaru T (do hranolu vyvrtáte díru ve tvaru hlavy). T tvary se hodí zejména, pokud nechcete narušovat estetiku a chcete, aby vrut zůstal skrytý.